Рэкардсменамі па колькасці намінацый у 2015 годзе сталі адразу два фільмы: «Бердмэн», камедыйная драма з Майклам Кітан у галоўнай ролі, і камедыя «Гатэль« Гранд Будапешт »» - яны заяўлены адразу ў 9 намінацыях. На адну намінацыю менш - у «Гульні ў імітацыю», гістарычнай драмы, галоўную ролю ў якой выканаў Бенедыкт Камбербэтч.
Спіс намінантаў на «Оскар» -2015:
Катэгорыя «Лепшы фільм»
• Снайпер (прадзюсары: Клінт Іствуд, Роберт Лорэнц, Эндру Лазар, Брэдлі Купер і Піцер Морган)
• Бёрдмэн (прадзюсары: Алехандро Гансалес Іньярыту, Джон Лешер і Джэймс В. Скотчдопоул)
• Малалецтва (прадзюсары: Рычард Линклейтер і Кэтлін Сазерленд)
• Гатэль «Гранд Будапешт» (прадзюсары: Уэс Андэрсан, Скот Рудин, Стывен Рейлс і Джэрэмі Доўсан)
• Гульня ў імітацыю (прадзюсары: Нара Гроссман, Іда Астроўскі і Тэдзі Шварцман)
• Сельмы (прадзюсары: Крысціян Колсон, Опра Уінфры, Дэдэ Гарднер і Джэрэмі Клейнер)
• Тэорыя за ўсё (прадзюсары: Цім Беван, Эрык Феллнер, Ліза Брус і Энтані Макарці)
• Апантанасць (прадзюсары: Джэйсан Блюм, Хелен Эстабрук і Дэвід Ланкастэр)
Катэгорыя «Лепшая рэжысёрская праца»
• Алехандро Гансалес Іньярыту - «Бёрдмэн»
• Рычард Линклейтер - «Малалецтва»
• Беннетт Мілер - «Паляўнічы на ліс»
• Уэс Андэрсан - «Гатэль" Гранд Будапешт "»
• Мортэн Тильдум - «Гульня ў імітацыю»
Катэгорыя «Лепшая мужчынская роля»
• Стыў Кэрелл - «Паляўнічы на ліс» (за ролю Джона Дзюпон)
• Брэдлі Купер - «Снайпер» (за ролю Крыса Кайла)
• Бенедыкт Камбербэтч - «Гульня ў імітацыю» (за ролю Алана Цьюрынга)
• Майкл Кітан - «Бёрдмэн» (за ролю Риггана Томпсана)
• Эдзі Редмэйн - «Тэорыя за ўсё» (за ролю Стывена Хокінга)
Катэгорыя «Лепшая жаночая роля»
• Марыён Котийяр - «Два дні, адна ноч» (за ролю Сандры)
• Фелісіці Джонс - «Тэорыя за ўсё» (за ролю Джэйн Хокінга)
• Джуліанна Мур - «Усё яшчэ Эліс» (за ролю Эліс Хоуланд)
• Розамунд Пайк - «Зніклая» (за ролю Эмі Эліат-Дан)
• Рыз Уізерспун - «Дзікае» (за ролю Шэрыл Стрэйд)
Катэгорыя «Лепшая мужчынская роля другога плана»
• Роберт Дюваль - «Суддзя» (за ролю суддзі Джозэфа Пальмера)
• Ітан Хоук - «Малалецтва» (за ролю Мейсона Эванса-старэйшага)
• Эдвард Нортан - «Бёрдмэн» (за ролю Майка Шинера)
• Марк Руффало - «Паляўнічы на ліс» (за ролю Дэйва Шульца)
• Джэй Кей Сіманс - «Апантанасць» (за ролю Теренса Флетчара)
Катэгорыя «Лепшая жаночая роля другога плана»
• Патрысія Аркетт - «Малалецтва» (за ролю Алівіі Эванс)
• Лора Дзёран - «Дзікае» (за ролю Барбары «Бобі» Грэй)
• Кіра Найтлі - «Гульня ў імітацыю» (за ролю Джоан Кларк)
• Эма Стоўн - «Бёрдмэн» (за ролю Сэм)
• Мэрыл Стрып - «Чым далей у лес» (за ролю ведзьмы)
Катэгорыя «Лепшы арыгінальны сцэнар»
• Алехандро Гансалес Іньярыту, Нікалас Джиакобоне, Аляксандр Динеларис і Арманда Бо - «Бёрдмэн»
• Рычард Линклейтер - «Малалецтва»
• Э. Макс Фрай і Дэн Футтерман - «Паляўнічы на ліс»
• Уэс Андэрсан і Х'юга Гінэс - «Гатэль" Гранд Будапешт "»
• Дэн Гилрой - «Стрынгер»
Катэгорыя «Лепшы адаптаваны сцэнар»
• Джэйсан Хол - «Снайпер»
• Грэм Мур - «Гульня ў імітацыю»
• Пол Томас Андэрсан - «прыроджаных парокаў»
• Энтані Макарці - «Тэорыя за ўсё»
• Дэмьен Шазелл - «Апантанасць»
Катэгорыя «Лепшы анімацыйны поўнаметражны фільм»
• Горад герояў (Дон Хол, Крыс Уільямс і Рой Конли)
• Сямейка монстраў (Энтані Стакки, Грэм Эннэбл і Трэвіс Найт)
• Як прыручыць дракона 2 (Дын Деблуа і Боні Арнольд)
• Песьня мора / Song of the Sea (Томі Мур і Пол Янг)
• Казанне пра прынцэсе Кагуя (Исао Такахата і Ёсиаки Нісімура)