2015 წელს ნომინაციების ნომინაციებში რეკორდული მფლობელები იყვნენ ორი ფილმი ერთდროულად: "ბერდმანი", კომედია დრამა მაიკლ კითტონთან ერთად ლიდერობის როლი და კომედია "სასტუმრო" დიდ ბუდაპეშტთან "- 9 ნომინაციაში დაუყოვნებლივ გამოცხადებულია. ერთი ნომინაციაში ნაკლები - "იმიტაცია", ისტორიული დრამა, მთავარი როლი, რომელშიც შესრულდა ბენედიქტ Cumberbatch.
ნომინანტების სია ოსკარ -2015:
კატეგორია "საუკეთესო ფილმი"
• სნაიპერული (პროდიუსერები: Clint Eastwood, რობერტ ლორენი, ენდრიუ ლაზარი, ბრედლი კუპერი და პიტერ მორგანი)
• ბერდმანი (პროდიუსერები: ალეხანდრო გონსალეს ინონია, ჯონ ლასერი და ჯეიმს ვ. სკოტჩდოპული)
• ადვოკატირება (პროდიუსერები: რიჩარდ ლინკლერი და ქეთლინ სუტერენდი)
• სასტუმრო დიდი ბუდაპეშტი (პროდიუსერები: Wes Anderson, Scott Rudin, Stephen Reils და Jeremy Dawson)
• სიმულაციური თამაში (პროდიუსერები: ნორა გროსმანი, იდო ოსტროვსკი და ტედი შვარციმანი)
• სელმა (პროდიუსერები: ქრისტიან კოლსონი, Oprah Winfri, Deda Gardner და Jeremy Cleiner)
• სულ (მწარმოებლები: ტიმ ბევან, ერიკ ფელენერი, ლიზა ბრიუს და ანტონი მაკარტენი)
• Obsession (პროდიუსერები: ჯეისონ Bloom, ელენე ესტაბრუკი და დევიდ ლანკასტერი)
კატეგორია "საუკეთესო დირექტორი მუშაობა"
• ალეხანდრო გონზალეს ინონიდრო - ბერდმანი
• რიჩარდ ლინტერატორი - "თავდაცვის"
• Bennett Miller - "Fox Hunter"
• Wes Anderson - "სასტუმრო დიდი ბუდაპეშტი" »
• Morten Tildum - "თამაშის იმიტაცია"
კატეგორია "საუკეთესო მამრობითი როლი"
• სტივ კარელი - "ფოქს ჰანტერი" (ჯონ დუჟნის როლი)
• ბრედლი კუპერი - "სნაიპერი" (კრის კაილის როლისთვის)
• ბენედიქტ Cumberbatch - "თამაშის იმიტაცია" (ალან Tyurring- ის როლი)
• მაიკლ კიტონი - ბერდმანი (რიგგანის ტომპსონის როლი)
• ედი Redmein - "Theyory of Theyory" (როლი სტივენ Hawking)
კატეგორია "საუკეთესო ქალთა როლი"
• Marion Coucyar - "ორი დღე, ერთი ღამე" (როლი სანდრა)
• ფელიციტი ჯონსი - საერთო თეორია (ჯეინ ჰოკინგის როლი)
• ჯულიანა მური - "ჯერ კიდევ ალისი" (ალისა ჰოლლანდების როლს)
• rosamund pike - "გაქრა" (როლი Amy Elliott-Dann)
• Reese Witherspoon - "ველური" (როლი Cheryl stain)
კატეგორია "მეორე გეგმის საუკეთესო მამაკაცის როლი"
• რობერტ დუვმა - "მოსამართლე" (მოსამართლე ჯოზეფ პალმერის როლი)
• Itan Hawk - "ადვოკატირება" (როლი Mason Evans- უფროსი)
• ედვარდ Norton - Berdman (როლი მაიკ Schirel)
• Mark Ruffalo - "Fox Hunter" (Dave Schulz- ის როლისთვის)
• ჯეი კეი სიმონსი - "შეპყრობა" (ტერმინების ფლეტჩერის როლი)
კატეგორია "მეორე გეგმის საუკეთესო ქალთა როლი"
• პატრიცია arquette - "თავდაცვის" (ოლივია ევანის როლისთვის)
• ლორა დერნი - "ველური" (ბარბარა "ბობი" ნაცრისფერი როლი)
• Keira Knightley - "იმიტაცია" (ჯოან კლარკის როლი)
• Emma Stone - Berdman (როლი SEM)
• Meril Strip - "ტყეში შემდგომი" (როლის როლი Witch)
კატეგორია "საუკეთესო ორიგინალური სცენარი"
• ალეხანდრო გონსალეს ინონრტომ, ნიკოლა ჯეიზობონი, ალექსანდრე დინელარი და არმანდო ბო
• რიჩარდ ლინტერატორი - "თავდაცვის"
• E. მაქს Fry და Dan Futterman - "Fox Hunter"
• Wes Anderson და Hugo Guinness - "სასტუმრო" Grand Budapest "»
• დენ გილროი - Stringer
კატეგორია "საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი"
• ჯეისონ ჰოლი - "სნაიპერი"
• Graham Moore - "იმიტაცია თამაში"
• პოლ თომას ანდერსონი - "თანდაყოლილი Plock"
• ენტონი მაკარტენი - საერთო თეორია
• Damien Chasell - "Obsession"
კატეგორია "საუკეთესო ანიმაცია სრულმეტრაჟიანი ფილმი"
• გმირთა ქალაქი (დონ ჰოლი, კრის უილიამსი და როი კონლი)
• საოჯახო მონსტრები (ენტონი სტაკკკა, გრეჰემ ანაბი და ტრევის რაინდი)
• როგორ Tame Dragon 2 (დეკანი Debloh და Bonni Arnold)
• ზღვის სიმღერა / სიმღერა ზღვის (Tumm Moore და Paul Young)
• მიიღეთ პრინცესა Kaguya (Isao Takahata და Yoshiaki Nisimura)