Xwediyên tomarên tomarê di sala 2015-an de di yekcar de du fîlim bûn: "Berdman", Drama Comedy bi rola pêşeng, û komediya "Grand Budapest" Ji bo yek namzet kêmtir - "lîstika imitasyonê", drama dîrokî, rola sereke ya ku li gorî Benedict Cumberbatch hate kirin.
Navnîşa namzedên li ser Oscar -2015:
Kategorî "Fîlimên çêtirîn"
• Sniper (Pêşkêşker: Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper û Peter Morgan)
• Berdman (Producer: Alejandro Gonzalez Inonya, John Lesher And James V. Scotchdopoul)
• parêzvan (hilberîner: Richard Linklater û Kathleen Sutherland)
• Hotel Grand Budapest (hilberîner: Wes Anderson, Scott Rudin, Stephen Reils û Jeremy Dawson)
• Lîstika Simulasyonê (Pêşkêşker: Nora Grossman, Ido Ostrovsky And Teddy Schwartzman)
• Selma (Pêşkêşker: Christian Kolson, Oprah Winfri, Deda Gardner and Jeremy Cleiner)
• Bi tevahî (hilberîner: Tim Bevan, Eric Fellener, Lisa Bruce û Anthony McCarten)
• Obsavdêrî (hilberîner: Jason Bloom, Helen Estabruk û David Lancaster)
Kategorî "Karên Derhênerê çêtirîn"
• Alejandro Gonzalez Inonyrto - Berdman
• Richard Linklater - "Defence"
• Bennett Miller - "Fox Hunter"
• Wes Anderson - "Hotel Grand Budapest" »
• Morten Tildum - "Lîstika li Imitation"
Kategorî "rola herî baş"
• Steve Karell - "Fox Hunter" (ji bo rola John Dujna)
• Bradley Cooper - "Sniper" (ji bo rola Chris Kyle)
• Benedict Cumberbatch - "Lîstika li Imitation" (ji bo rola Alan Turyring)
• Michael Kiton - Berdman (Ji bo Rola Riggan Thompson)
• Eddie Redmein - "Teoriya Total" (ji bo rola Hawking Stephen)
Kategorî "Rola Jinên Best"
• marion cotionar - "Du roj, yek şev" (ji bo rola Sandra)
• Feliciti Jones - Teoriya Total (ji bo rola Jane Hawking)
• Julianna Moore - "Dîsa Alice" (ji bo rola Alice Howland)
• Rosamund Pike - "Windabûn" (ji bo rola Amy Elliott-Dann)
• Reese Witherspoon - "Wild" (ji bo rola Cheryl Stain)
Kategorî "rola mêr a çêtirîn a plana duyemîn"
• Robert Duval - "Dadrê" (ji bo Rola Dadrê Joseph Palmer)
• ITAN HAWK - "parêzvan" (ji bo rola Mason Evans-Senior)
• Edward Norton - Berdman (ji bo rola Mike Schirel)
• Mark Ruffalo - "Fox Hunter" (ji bo rola Dave Schulz)
• Jay Kay Simmons - "Obsessioning" (ji bo rola Fletcher Terens)
Kategorî "Rola Jinên Bestê ya Plana Duyemîn"
• Patricia Arquette - "Defense" (ji bo rola Olivia Evans)
• Laura Dern - "Wild" (ji bo Rola Barbara "Bobby" Grey)
• Keira Knightley - "Lîstika Imitation" (ji bo rola Joan Clark)
• Emma Stone - Berdman (ji bo rola Sem)
• Meril Strip - "Li Daristanê Farther" (ji bo rola witch)
Kategorî "Best senaryoya orjînal"
• Alejandro Gonzalez Inonyrto, Nicolas Jaizobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo - Berdman
• Richard Linklater - "Defence"
• E. Max Fry And Dan Futterman - "Fox Hunter"
• Wes Anderson û Guinness "" Hotel "Grand Budapest" »
• Dan Gilroy - Stringer
Kategorî "senaryoya çêtirîn"
• Jason Hall - "Sniper"
• Graham Moore - "Lîstika Imitation"
• Paul Thomas Anderson - "Pelika Congenital"
• Anthony McCarten - Teoriya Total
• Damien Chasell - "Obsession"
Kategorî "Fîlimê Best Animation Full-dirêj"
• Bajarê Heroes (Don Hall, Chris Williams û Roy Konley)
• Monsterên malbatê (Anthony Stakka, Graham anneble û Travis Knight)
• How to Tame Dragon 2 (Dean Debloh and Bonni Arnold)
• Song Song / Song of the Sea (Tumm Moore and Paul Young)
• Li ser Princess Kaguya (Isao Takahata û Yoshiaki Nisimura) bigirin