În lumea "matricelor", umanitatea rămâne în mod inconștient în captivitatea realității virtuale create de mașini rezonabile să folosească corpurile oamenilor ca sursă de energie. Deși sună ca o teorie de ficțiune pur științifică, există oameni de știință care cred că, cu o probabilitate de 50 până la 50 lumea noastră poate fi cu adevărat doar o simulare a realității și nu o realitate ca atare.
Potrivit ultimului raport al revistei științifice americane, șansa exactă ca viața noastră să fie autentică este de 50.22222%. În consecință, cu o probabilitate de 49,777778%, lumea din întreaga lume este lucuită temeinic cu un program de calculator. Aceste calcule se bazează pe activitatea științifică a filosofului Nika Bostrom numit "Trăim în simulare de calculator?" (2003). BOSTR consideră că există trei posibilități:
Eu susțin că cel puțin una dintre următoarele ipoteze este adevărată: 1) Genul uman este probabil să fie precaut înainte de stadiul "post-înșelător"; 2) este extrem de puțin probabil ca orice civilizație post-înșelătoare să mențină un număr mare de simulări ale propriei lor istorii evolutive (sau variațiile sale); 3) Aproape că trăim în interiorul simulării computerului. În consecință, nu există niciun motiv să credem că într-o zi vom deveni postlonii care au creat simularea strămoșilor lor, dacă nu trăim doar în simulare.
Cu toate acestea, ideea că realitatea noastră nu este autentică, a apărut în vremurile străvechi - în această privință, vă puteți aminti de alegoria lui Platon despre peșteră, precum și reflecția lui Zhuang Tzu despre fluture și visul ei.