Imaginea spune despre un mic băiat numit Max, care, în pedeapsă pentru praguri este blocat în dormitor. Lupta cu plictiseala, el incepe sa fantezee si intemeste brusc ca camera a dispărut undeva. În schimb, Max se dovedește a fi într-o barcă mică că valurile unghiilor la o coastă necunoscută. Țara în care a fost găsit eroului, locuită de creaturi ciudate, pe care Max este capabilă să-l pacifică într-o singură privire în ciuda aspectului lor teribil. Monștrii hotărăsc că băiatul este cea mai ciudată creație a lui, și a proclama cu regele lui. Dar într-o zi, Max este stăpânit dorința casei și se trezește dorința de a se întoarce la locul în care este într-adevăr.
Acest basm a fost torturat pentru a anima de mai multe ori, dar directorul a considerat că această poveste ar trebui să fie un film versatil. "Mi se pare că am fost un copil, nu mi-am imaginat acest basm ca un desen animat. Am reprezentat că această lume sunt reale. N-am crezut niciodată că acest film era copii. Ideea mea a fost după cum urmează - să simtă din nou băiatul de 9 ani. "