Bästa filmen:
"Argo Operation"
"Dzhango befriated"
"Wild South Beasts"
"Avvisade"
"Berättelsen om Pi"
"Lincoln"
"Bemästra"
"Fullmånen" Kingdom "
"Silver Linings Playbook"
"Mål nummer ett"
Bästa skådespelare:
Hugh Jackman ("Avvisad")
John Hawks ("surrogat")
Bradley Cooper ("Min pojkvän är psyk")
Daniel Day Lewis ("Lincoln")
Hoakin Phoenix ("mästare")
Danzel Washington ("Utrustning")
Bästa skådespelare:
Jessica Chestain ("nummer ett mål")
Marion Cotionar ("Rost och Bone")
Jennifer Lawrence ("Min pojkvän är psyk")
Emmanuel Riva ("Kärlek")
Kuvenzhan Wallis ("The Wild South")
Naomi watt ("omöjligt")
Bästa andra planeraren:
Robert de Niro ("Min pojkvän är psyk")
Matthew McConaja ("Super Mike")
Tommy Lee Jones (Lincoln)
Javier Bardem ("007: Skyfall koordinater")
Alan Arkin ("Argo Operation")
Philip Seymour Hoffman ("Master")
Bästa andra plan skådespelerska:
Amy Adams ("mästare")
Judi Dench ("007: Skyfall koordinater")
Sally Field (Lincoln)
Helen Hunt ("surrogat")
Ann Hathaway ("eländig")
Ann Dhaud ("Experiment" lydnad ")
Bästa unga skådespelare / skådespelerska:
Logan Lerman ("Bra att vara tyst")
El Fanning ("Bomb")
Kuvenzhan Wallis ("The Wild South")
Tom Holland ("omöjligt")
Kara Hayward ("Fullmåne")
Suraj Sharma ("Life Pi")
Bästa direktör:
Ben Affleck ("Argo Operation")
Catherine Bigelou ("Nummer ett mål")
David O. Russell ("Min pojkvän är galen")
Endzh Lee ("Life Pi")
Stephen Spielberg (Lincoln)
Tom Hooper ("Avvisad")
Bästa gjutna:
"Argo Operation"
"Marygold Hotel: Bäst av exotiska"
"Fullmånen" Kingdom "
"Silver Linings Playbook"
"Avvisade"
"Lincoln"
Det bästa originalskriptet:
Quentin Tarantino ("Dzhango befriat")
John Gatins ("Utrustning")
Ryan Johnson ("Loop of Time")
Paul Thomas Anderson ("mästare")
Mark Bal ("nummer ett")
Wes Anderson och Romerska Coppola ("Fullmånen")
Det bästa anpassade skriptet:
Chris Terry ("Argo Operation")
Tony Kushner (Lincoln)
David Magi ("Life Pi")
David O. Russell ("Min pojkvän är galen")
Stephen Chboska ("Bra att vara tyst")
Bästa animationsfilmen:
"Ralph"
"Keepers of Dreams"
"Paranorman, eller hur man tämmer zombies"
"Madagaskar 3"
"Modig"
Frankenvini
Bästa åtgärd:
"007: Skyfall koordinater"
"Dark Knight: Revival Legend"
"Avengers"
"Time Loop"
Bästa actionskådespelare:
Joseph Gordon-Levitt ("Loop of Time")
Daniel Craig ("007: Skyfall koordinater")
Jake Jillenhol ("patrull")
Robert Downey Jr. ("Avengers")
Christian Bale ("Dark Knight: Revival Legends")
Bästa action skådespelerska:
Emily Blante ("Loop of Time")
Gina Karano ("knockout")
Judi Dench ("007: Skyfall koordinater")
Ann Hathaway ("Dark Knight: Revival Legends")
Jennifer Lawrence ("hungriga spel")
Bästa komedi:
"Bernie"
"Silver Linings Playbook"
"Tredje hjulet"
"Macho och botan"
"Kärlek i en vuxen"
Bästa komedi skådespelare:
Jack Black (Bernie)
Bradley Cooper ("Min pojkvän är psyk")
Paul Rudd ("Kärlek i en vuxen")
Channing tatum ("macho och botan")
Mark Wahlberg ("tredje änden")
Bästa komedi skådespelerska:
Mila Kunis ("Tredje extra")
Jennifer Lawrence ("Min pojkvän är psyk")
Rebel Wilson ("perfekt röst")
Leslie Mann ("kärlek i en vuxen")
Shirley McClain (Bernie)
Bästa skräck / vetenskaplig fantastisk film:
"Time Loop"
"Prometheus"
"Shed i en skog"
Bästa utländska film:
"Kärlek"
"1 + 1"
"Rost och ben"
"Royal Roman"
Vinnarnas utdelningsceremoni kommer att hållas den 10 januari i Santa Monica.