2015 yilda nomzodlar soni bo'yicha rekord egalari birdaniga ikkita film: "Berdman", "Grand Budapeshest" komediya "Grand Budapesht" mehmonxonasi "Budapopest" kompaniyasi "Grand Budapesht" mehmonxonasi. Bitta nominatsiyani kamroq - "taqlid o'yini", tarixiy drama, tarixiy drama, asosiy rol benediya bintepatch tomonidan amalga oshirilgan asosiy rol.
Oskar -2015 dagi nomzodlar ro'yxati:
"Eng yaxshi film" toifasi
• Snayper (ishlab chiqaruvchilar: CLANTR Egargun, Robert Lorenz, Endryu Lorrar, Bredli Kooper va Piter Morgan)
• Berdman (ishlab chiqaruvchilar: Alejandro Gonsales Inonya, Jon Lesher va Jeyms V. Skotchdopul)
• Targ'ibot (ishlab chiqaruvchilar: Richard Linkratter va Ketreen Suterland)
• Grand Budapesht (ishlab chiqaruvchilar: Wes Anderson, Skot Rudin, Stiven Sautin va Jeremi Dawson)
• Simulyatsiya o'yinlari (ishlab chiqaruvchilar: Nora Grossman, Ipo Ostkovskiy va Teddi Shvartsman)
• Selma (ishlab chiqaruvchilar: Xristian Kolson, Opra Winfri, Deva Begner va Jeremi Cliner)
• Jami (ishlab chiqaruvchilar: Tim Bevan, Erik dinament, Lisa Bryus va Entoni Makkaren)
• Obsissiya (ishlab chiqaruvchi: Jeyson Bloom, Xelen Estobruk va Devid Lancaster)
"Eng yaxshi rejissyor" toifasi
• Alejandro Gonsales Inonyrto - Berdman
• Richard Linkatleater - "Mudofaa"
• Bennet Miller - "Fox over"
• WES Anderson - "GRANGINING BADAPEST" ""
• Morten Tilmum - "Taqlidchilik o'yinlari"
"Eng yaxshi erkak roli" toifasi
• Stiv Karell - "Fox ovchisi" (Jon Dujnaning roli uchun)
• Bredli Cooper - "Snayper" (Kris Kayl roli uchun)
• Benedikt Cumberbatch - "Taqlidchilik o'yini" (Alan Tishurring roli uchun)
• Maykl Kiton - Berdman (Riggan Tompson roli uchun)
• Eddi Redmein - "Jami nazariyasi" (Stefan Xoking roli uchun)
"Eng yaxshi ayollar roli" toifasi
• Marion Rotor - "Ikki kun, bir kecha" (Sandra roli uchun)
• Felicii Jones - jami nazariya (Jeyn Hawking roli uchun)
• Julianna Mur - "Hali ham Elis" (Alice Xeyling roli uchun)
• Rosamund Pike - "g'oyib bo'ldi" (Amiot Elliot-Dannning roli uchun)
• reeve barsustasi - "yovvoyi" (Cheril dog 'roli uchun)
"Ikkinchi rejadagi eng yaxshi erkak roli" toifasi
• Robert Duval - "Sudya" (sudya Jozef Pmmer)
• ITAN Hawk - "Advokatlik" (Mason Evans-katta)
• Edvard Norton - Berdman (Mayk Shirel roli uchun)
• Mark Ruffalo - "Fox ovchisi" (Deyv Shulz roli uchun)
• Jey Kay Simmons - "Obsesyon" (Terens Fletcher roli uchun)
"Eng yaxshi ayollarning ikkinchi rejadagi roli" toifasi
• Patrisiya Arquett - "Mudofaa" (Olivia Evans roli uchun)
• Laura Dern - "Yovvoyi" (Barbara roli uchun »Bobbi Kun)
• Keira knatlli - "taqlid o'yini" (Joan Klark roli uchun)
Emma tosh - Berdman (SEMning roli uchun)
• Meril tasmasi - "O'rmonda uzoqroq" (jodugarning o'rni uchun)
"Eng yaxshi original stsenariy" toifasi
• Alexandro Gonsales Inonrto, Nikolas Jenobone, Aleksandr Dinelaris va Armando bo - Berdman
• Richard Linkatleater - "Mudofaa"
• E. MAX qovuri va Dan Futerman - "Fox over"
• WES Anderson va Xoro Ginnes - "Grand Budapesht" mehmonxonasi "
• Dan Gilroy - Stringer
"Eng yaxshi moslashtirilgan stsenariy" toifasi
• Jeyson Xoll - "Snayper"
• Grahem Mur - "Taqlidlik o'yini"
• Pol Tomas Anderson - "Tug'ma plak"
• Entoni Makkarten - umumiy nazariya
• Damien Chasell - "Obsesyon"
"Eng yaxshi animatsiya to'liq metrajli film" toifasi
• Qahramonlar shahri (Don Zal, Kris Uilyams va Roy Konl)
• Oilaviy yirtqich hayvonlar (antoni stakka, Graham Annever va travis ritsar)
• Qanday qilib ajdaho 2 ni qanday qilib tutasiz (dekan debloh va uon arnold)
• Dengiz qo'shig'i / Dengiz qo'shig'i (Tumm Mur va Pol Yosh)
• Malika Kaguya (Isho Takahata va Yoshiki Nisimura)